Bestair
Kliimaseade ehk konditsioneer – siseruumide efektiivne jahutus

Jahutusest

Ühtlane temperatuur siseruumides tagab värske ja mõnusalt puhanud enesetunde. Eriti on seda vaja kevadel ja suvel, kui ilmad muutuvad soojemaks ja ruumi õhku oleks vaja jahutada ja muuta värskemaks. Ideaalseks lahenduseks on kliimaseade, mis aitab päikeseliste ilmadega hoida siseruumides soovitud temperatuuri. Soovituslikult võiks elu- ja tööruumides hoida sisetemperatuuri 21–23 ºC vahemikus – vali enda soovidele vastav kliimaseade koju ja kontorisse ja parim jahutus on tagatud.


Keskkonnasäästlik jahutus
Paljud turul olevad kliimaseadmed sisaldavad keskkonnasäästlikku külmaainet – R32, mis tagab puhtama tuleviku ja millel on vanemate külmaaine tüüpidega võrreldes oluliselt madalam GWP!

Panasonicu kliimaseadmed on kogu tooteseerias kasutusele võtnud keskkonnasõbraliku külmaaine R32. Arvestades praegu kodudes ja kontorites kasutusel olevat suurt kliimaseadmete arvu, mängib olulist rolli see, millist gaasi süsteemides kasutatakse.

R32 kasutamine Panasonicu kliimaseadmetes annab seadmele kõrgema kasuteguri ja tagab suurema energiasäästu. Samuti avaldavad keskkonnasäästlikud R32 külaaine seadmed 75% vähem mõju kliimamuutustele ning see ei kahjusta osoonikihti.

Panasonic – Efektiivne ja keskkonnasäästlik külmaaine R32





Kliimaseade tööpõhimõte, funktsioonid ja kasutusalad
Õhukonditsioneer on oma tööpõhimõttelt sarnane külmkapile. Enamasti leiab see kasutust suvisel ajal ruumide jahutamiseks.

Kaasaegsed konditsioneerid on enamasti inverter-tüüpi kliimaseadmed, mis tähendab, et neid on võimalik kasutada talvel ka ruumide kütmiseks. Erinevaid funktsioone kasutades on kliimaseadmega võimalik vähendada ruumi õhus niiskust ja läbi erinevate filtrite ka ebameeldivat lõhna. Filtrid puhastavad õhku ja vähendavad õhus lendlevaid tolmuosakesi. Täiuslikumate seadmete puhul on lisaks kapronfiltrile kasutusel ka lisafiltrid ja ionisaator. Nende abil puhastatakse ruumi siseõhku, mis tagab värskema ja puhanud enesetunde.

Sõltuvalt kliimaseadmest on võimalik reguleerida ruumi temperatuuri vahemikus 16-30 ºC, ventilaatori töökiirust, seadme sisse- ja väljalülitust, õhuvoolu suunavate labade asendit jm. Lisafunktsioonide valik sõltub juba konkreetsest seadmest ja mudelist.

Paigaldades õhukonditsioneerile lisavarustusena nn. talvevarustuse, on seadmega võimalik ka talvel jahutada. Ilma talvevarustuseta ei saa konditsioneeri aastaringselt kasutada. Aastaringne jahutus võib osutuda vajalikuks näiteks serveriruumides ja selliste ruumide jaoks on Panasonic tootevalikus spetsiaalsed ja ka madalate välistemperatuuride juures jahutusvõimekust pakkuvad tooted.

Jahutuseks vali õige võimsusega kliimaseade
Jahutus ja temperatuur eluruumides ja eriti kontorites peab vastama ruumis viibijate soovidele ja seadusandlusest tulenevatele tingimustele. Konditsioneeri ostes on kõige olulisem valida õige võimsusega seade. Kliimaseadme võimsus on olulise tähtsusega, kuna valesti valitud seadme puhul ei tööta seade efektiivselt. Sellest tulenevalt tuleb jälgida, millistesse tingimustesse see paigaldatakse, millistes ilmakaartes paiknevad jahutatavad ruumid, milline on nendes ruumides paiknevate täiendavate soojuseraldajate hulk (nt. arvutid) ning kui intensiivselt seadmeid kasutatakse. Samuti tuleb arvestada, millist kliimaseadet paigaldada ja millisesse ruumi – kliimaseade korterisse vajab sageli teistsuguseid parameetreid kui näiteks büroohoonesse paigaldamisel.

Kvaliteetse seadme elueaks arvestatakse üldisel 10-15 aastat. Mida täpsemalt on valitud seadme võimsus, seda paremini see töötab ja vastupidavam on. Liiga vähese võimsusega konditsioneer töötab aga pidevalt ülekoormuse oludes ja kurnab seega seadet. Samuti ei suuda suvel liiga väikese võimsusega seade ruumi ära jahutada.

Seadmete vastupidavuse ja efektiivsuse juures on olulise tähtsusega regulaarne ja korrapärane hooldus. Kliimaseadme hooldus on lihtne ja selleks ei ole vaja erilisi teadmisi ega oskusi. Kliimaseadmetele kliendi enda poolt teostatavaks hoolduseks piisab regulaarsest õhufiltrite puhastamisest. Hooldamata seade tarbib rohkem elektrit, kaotab oma võimsuses ja ei suuda tagada ruumi õhu kvaliteeti.

Konditsioneeriga jahutamine võib olla säästlik ja efektiivne. Korralikult hooldatud ja paigaldatud kliimaseade suudab 1 kWh elektrienergia kohta toota kuni 5 kWh jahutust. Sellist suurust mõõdetakse jahutuse kasuteguri väärtusega EER või sesoonselt väärtusega SEER. Mida suurem on see väärtus, seda efektiivsem konditsioneer on.

Kliimaseadme soetamisel on oluline eelnevalt konsulteerida seadme müüjaga ja tutvuda tootega. Tasuks tähelepanu pöörata garantiiajale ja garantiitöö hilisemale teostajale. Seadme soetamine on alles esimene samm. Konditsioneeri töökindluse juures on väga oluline õige ja kvaliteetne kliimaseadme paigaldus ning hilisem hooldus. Tähtis on, et seade oleks paigaldatud oma ala spetsialistide poolt. Ühe tavapärase konditsioneeri komplekti paigaldus ei nõua spetsialistilt rohkem aega, kui mõni tund ja üldiselt saab hakkama siseviimistlust rikkumata. Kõik sõltub sellest, kuhu ja kuidas on võimalik kliimaseade paigaldada.

Millist mudelit valida?
Õhukonditsioneerid erinevad kõige rohkem oma mudelite ja nende kasutusala poolest. Sobiliku mudeli leidmine sõltub konkreetselt juba kliendi soovidest ja ruumi(de) eripärast.

Parima valiku tegemiseks pöördu Bestair konsultantide poole – Bestair kliimaseadmete müük üle Eesti.

Levinuimad õhukonditsioneerid
Seinamudel – kõige enam levinud ja kasutatud õhukonditsioneeri tüüp. Reeglina on seadme paigaldamiseks vaja alla 1 m² suurust vaba seinapinda. See on ka kõige soodsam õhukonditsioneeri mudel. Teiste mudelitega võrreldes on paigaldamine lihtsam ja soodsam. Seinamudelite puhul on võimalik valida ka disainmudelite vahel. Kliimaseade võib olla ka disainielement!

Laemudel – leiab kõige enam kasutust kontoriruumides, spordisaalides, restoranides ja ka elumajades. Enamasti kasutatakse kohtades, kus puudub seinale paigaldamise võimalus või on vajalik kasutada suurema võimsusega seadmeid. Õhk puhutakse välja kas ühes, kahes või neljas suunas sõltuvalt seadme tüübist.

Kanal-tüüpi mudel – väga hea kasutada uutes ehitatavates elumajades, korterites, laoruumides ja kohtades, kuhu ei soovita nähtavaid jahutusagregaate. Kliimaseadme siseosa paigaldatakse reeglina pööningule, ripplae taha, keldrisse või selle jaoks spetsiaalselt ehitatud ruumi. Ühe seadmega on teatud tingimustel võimalik ära jahutada mitu ruumi. Õhku juhitakse õhutorude kaudu. Nähtavaks osaks jäävad tubades vaid õhurestid, mille kaudu soe õhk võetakse ja mille kaudu jahe õhk siseruumidesse tagasi puhutakse.

Mobiilne mudel – ei nõua spetsialisti poolset paigaldust. Kliimaseade on ratastel, mistõttu on seda lihtne transportida. Soe õhk eemaldatakse ruumist seadmega kaasasoleva toru abil ja juhitakse välja näiteks akna kaudu või ühendatakse ventilatsiooni väljatõmbetorustikuga. Kondensaatvesi koguneb kergesti tühjendatavasse mahupaaki. Kondensaatvett on võimalik välja juhtida ka spetsiaalse voolikuga õue või kanalisatsiooni. Sobib kasutamiseks kohas, kuhu statsionaarset kliimaseadet paigaldada ei saa. Õhk puhutakse välja ühes suunas. Selle seadme miinuseks võiks pidada asjaolu, et see on mürarikkam kui statsionaarselt paigaldatud mudelid. Samas on see hinnaklassilt üks soodsamaid õhukonditsioneere.


Jahutuse valikul peaks tähelepanu pöörama:

  • Ruumide asetusele ilmakaarte suhtes;
  • Ruumi pindalale ja ruumalale;
  • Akende pindalale ja aknaklaasi tüübile;
  • Maja üldisele ülesehitusele (nt seinte paksus jm);
  • Ventilatsiooni tüübile ja olemasolule;
  • Ruumis viibivate inimeste arvule;
  • Soojust eraldavate soojuskehade arvule ruumis (nt. arvutid, koopiamasinad jm).


Jahutus ja kliimaseade koju ja kontorisse – kontakteeru Bestairi spetsialistidega, et tellida endale parim kliimaseade. Bestair müüb ja paigaldab kliimaseadmeid üle Eesti – tule ja tutvu!

Küsi lisa eksperdilt!
Õhk-õhk soojuspumbad, jahutussüsteemid