Bestair

Väikeelamute kütteseadmete uuendamise toetus

Toetuse põhieesmärk on parandada tiheasustuspiirkondade õhukvaliteeti. Lisaks panustab kütteseadmete uuendamine energiasäästu ja tuleohutusse.

Väikeelamute kütteseadmete uuendamise toetus



Autor Kredex ja Bestair


Teises taotlusvoorus on võimalik taotleda toetust ahju ümberehitamiseks või uue ahju paigaldamiseks, ahju uuendamise või ehitamise korral moodulkorstna paigaldamiseks või korstna renoveerimiseks. Õhk-vesi soojuspumba, maasoojuspumba, halupuidu- või pelletikatla paigaldamiseks, kui uuendatakse või eemaldatakse olemasolev kütteseade või kütteseadme uuendamine on teostatud esimeses taotlusvoorus. Samuti on võimalik toetust taotleda kütteseadme uuendamise või kaugküttega liitumise korral radiaatorite või põrandakütte paigaldamiseks ning elamu kaugküttega liitmiseks.



Teine taotlusvoor avatakse 07.08.2024 kell 09.00 ja taotlusvooru lõppkuupäev on 11.09.2024 kell 17.00. Vajadusel pikendatakse taotlusvooru lahtioleku aega. Käesoleva taotlusvooru eelarve on 15,9 mln eurot. Hinnatakse eranditult kõik sel perioodil esitatud taotlused. Kohe esimesel päeval esitatud taotlus hindamisel mitte mingit eelist ei anna - taotlustest moodustub pingerida ainult maksustatava tulu alusel. NB! Enne taotluse rahuldamise otsust ei tohi töödega alustada ega tasuda ettemaksu.



Põhiinfo taotlejale


  1. Toetuse mõistes on väikeelamuna käsitletavad hooned, mille peamiseks kasutusotstarbeks ehitisregistris on määratud üksikelamu, ridaelamu, kaksikelamu või kahe korteriga elamu. Toetuse saamiseks peab ridaelamu, kahe korteriga elamu või kaksikelamu sektsioonil olema autonoomne küttesüsteem. Kui ridaelamus, kahe korteriga elamus või kaksikelamus on ühine küttesüsteem, siis peavad toetust taotlema kaasomanikud ühiselt.
  2. Elamu või selle osa soojusvarustuse liigina peab ehitisregistrisse olema märgitud lokaal- või kohtküte ja energiaallika liigina tahkekütus.
  3. Toetuse saamiseks peab väikeelamu olema ehitatud õiguslikul alusel, kasutusele võetud enne 2010. aasta 1. jaanuari ning ehitisregistrisse peab olema märgitud elamu esmase kasutuselevõtmise aastaarv. Toetuse taotleja peab olema füüsiline isik, kes on elamu omanik või kelle kasuks on seatud hoonestusõigus või korterihoonestusõigus.
  4. Väikeelamu peab asuma järgmistes linnades või Tallinna linnaosas:
  • 70% toetuse määr: Ida-Virumaal (Jõhvi, Kiviõli, Sillamäe), Jõgevamaal (Jõgeva, Põltsamaa), Valgamaal (Valga, Otepää, Tõrva).
  • 50% toetuse määr: Tallinnas (Pirita, Nõmme, Kesklinn, Kristiine, Haabersti, Põhja-Tallinn), Tartus, Viljandis, Rakveres, Kuressaares, Keilas, Võrus, Türil, Sauel, Paides, Tapal, Kärdlas, Elvas, Haapsalus, Karksi-Nuias, Kilingi-Nõmmel, Pärnus.


Taotlemiseks vajalikud dokumendid


  1. Taotleja ehk elamu omaniku või ühise omandi korral elamu omanike maksuandmete tõend, milles kajastub eelmise kalendriaasta maksustatav tulu. Kõige kiirem, mugavam ja lihtsam viis tõendi saamiseks on koostada tõend ise Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA. Taotluste hindamisel seatakse taotlejad pingeritta vastavalt maksuameti tõendil olevale maksustatavale tulule, andes eelis väiksema sissetulekuga taotlejatele. Kui tulud on võrdsed, eelistatakse suurema elanike arvu ja õhusaastega piirkonda. Sama õhusaaste ja elanike arvu korral eelistatakse suurema köetava pinnaga elamut.
  2. Foto olemasolevast kütteseadmest. 
  3. Toetuse aluseks olevate tööde kohta väljastatud ehitusprojekt või tehniline kirjeldus.

Tehniline kirjeldus on dokument, kus on ära toodud kütteseadme andmed, kus kirjeldatakse lahti tööde täpsem tegevus ja võimaluse korral ka joonised. Tehnilise kirjelduse võib koostada väikeelamu omanik ise või siis tööde teostaja või muu pädev isik.

Uuri kohalikust omavalitsusest, kas Sinu poolt soovitud tööde jaoks on vaja ehitusprojekti. Kui on vaja, siis tuleb tellida ehitusprojekti. Kui ehitusprojekti ei ole vaja, siis saad tellida või koostada tehnilise kirjelduse.

Projekteerimine ei ole abikõlblik kulu, on lubatud tasuda projekteerimistööde eest enne taotluse esitamist ja taotluse rahuldamisotsuse saamist.


Taotlusvoorus on toetatavad tööd järgmised


  1. Õhk-vesi soojuspumba soetamine koos paigaldamisega. Soojuspumba tootemärgise kütmise sesoonne energiatõhususe klass peab olema vähemalt A++. Õhk-vesi soojuspumba paigaldamisel tuleb olemasolev ahi, kas ümberehitada määruses toodud standarditele vastavaks või olemasoleva ahju asemel paigaldada/ehitada uus ahi või olemasolev ahi lammutada.
  2. Maasoojuspumba soetamine koos paigaldamisega. Soojuspumba tootemärgise kütmise sesoonne energiatõhususe klass peab olema vähemalt A++. Maasoojuspumba paigaldamisel tuleb olemasolev ahi, kas ümberehitada määruses toodud standarditele vastavaks või olemasoleva ahju asemel paigaldada/ehitada uus ahi või olemasolev ahi lammutada.
  3. Radiaatorite, sh torustiku ja armatuuri soetamine koos paigaldamisega uue kütteseadme paigaldamisel või kaugküttega liitumisel. Paigaldatava või renoveeritava tsentraalse küttesüsteemi puhul peab süsteem olema ruumitemperatuuri alusel reguleeritav, radiaatoritele ning elu- ja magamistubade põrandakütte kontuuridele tuleb paigaldada termostaadid.
  4. Põrandakütte soetamine ja paigaldamine uue kütteseadme paigaldamisel või kaugküttega liitumisel. Paigaldatava või renoveeritava tsentraalse küttesüsteemi puhul peab süsteem olema ruumitemperatuuri alusel reguleeritav, radiaatoritele ning elu- ja magamistubade põrandakütte kontuuridele tuleb paigaldada termostaadid.  


Mittetoetavad kulud


  1. Toetust ei saa ka olemasoleva soojuspumba väljavahetamiseks uuema mudeli vastu.
  2. Elektri- ja nõrkvoolusüsteemi töödega, välja arvatud toetatavate tegevustega otseselt seotud elektri- ja nõrkvoolusüsteemiga seotud kulu.
  3. Vee- ja kanalisatsioonisüsteemi tööde kulu, sh majasisese soojaveetorustiku paigaldus.
  4. Kinnistu piirete, parkimiskohtade, välisvalgustuse ja haljastusega (välja arvatud soojuspumba maakollektori ja kaugküttevõrgu paigaldamisega kaasneva pinnase taastamisega) seotud kulu.
  5. Põrandakütte, radiaatorite ja korstna paigaldamisega seotud siseviimistluse kulu.
  6. Projektiga otseselt mitteseotud ja põhjendamatud kulud.
  7. Olemasoleva kütteseadme lammutamisega seotud kulud.


Toetuse väljamakse


Väljamakse dokumendid tuleb esitada pärast tööde valmimist. Need on järgmised:


  1. Tööde tegemiseks sõlmitud leping ning üleandmise-vastuvõtmise akt.
  2. Tahkekütusel töötava kütteseadme pass.
  3. Väljaspool Euroopa majanduspiirkonda asuva tootja toodetud kütteseadme paigaldamisel seadme CE-sertifikaat, vähemalt kaheaastane tootjagarantii seadmele ja vähemalt kaheaastane garantii seadme paigaldamistöödele.
  4. Fotod tehtud tegevustest.
  5. Olemasoleva ahju lammutamise korral fotod, tööde akt või dokument, mis kinnitab, et kütteseade on lammutatud.
  6. Dokumendid, mille esitamise nõue on välja toodud taotluse rahuldamise otsuses.


NB! Toetuse taotlemiseks vajalikku maksuandmete tõendit on võimalik võtta juba enne vooru avanemist. Kuidas seda teha, loe KKK lehelt.



> Kontrolli ehitusregistrist sobivust.